Чому не сходить насіння томатів і перців.

Здрастуйте, дорогі друзі! У цій статті ми поговоримо про поганий схожості насіння томатів, перців (і баклажан). Якщо у вас не сходить або погано сходить насіння, то ви тут знайдете причини. Давайте по порядку. Поїхали.

1. Іноді можна подумати, що насіння просто неякісні.Неякісне насіння це коли вони зібрані з дуже перестиглих (подгнивающих) плодів. Схожість втрачається або насіння можуть почати процес проростання вже в плодах. Або коли вони зброджуються дуже довго. Вони теж можуть почати проростати або задихнутися в 'томатному соку'. Також втрачається схожість, коли насіння зберігаються роками, тобто термін придатності закінчився.

Відразу даємо відповідь, чому ми так рано припиняємо прийом замовлень, в лютому, коли у багатьох городників розпочинається сезон закупівель насіння. Тому що ми вирощуємо трохи кущів одного сорту, і насіння вистачає на один сезон. Кожен рік насіння оновлюємо, вирощуємо їх знову. У підсумку, насіння свіжі і швидко закінчуються.

За правилами, насіння бажано збирати з нормальних, готових до вживання томатів, а не переспілих. Тому, в день збору плодів ми їх фотографуємо і в той же день намагаємося вичистити насіння.

Зброджувати насіння томатів потрібно не більш двох днів при кімнатній температурі. Тобто, залишати ємності з 'бражкою' на вулиці не бажано, коли вдень дуже жарко, а вночі вже прохолодно. Під час промивки повновагі і вже очищені від пульпи насіння опускаються вниз, апустые, не визріли з томатною м'якоттю піднімаються вгору і зливаються.

Промиваються насіння томатів до тих пір, поки в пластиковому ведерочке не залишаться на дні повні, жовтенькі насіння з чистою, прозорою водою.

Изсладких і гострих перців насіння вибираються і заливаються водою. Повновагі залишаються внизу. Порожні піднімаються вгору і зливаються на викид.

М'якоть баклажана зіскоблюється чайною ложкою в таз, переминається руками, заливається водою. Повні насіння опускаються на дно, порожні насіння і м'якоть піднімається на гору і зливається на викид.

Тобто якість насіння залежить від нас. І ми робимо все необхідне, щоб насіння було всхожими. Так як самі зі своїх насіння, з тих же самих пакетиків сіємо собі на розсаду.

2. НЕПРАВИЛЬНО ЗАМОЧИЛИ І ПРОТРАВИЛИ.Ми, наприклад, насіння ні в чому не замочуємо і не протравливаем. Тільки насіння гострого перцю промиваємо від капсиацина(перекис водню або). При цьому ніяких страшних захворювань, переданих з насінням не помічали.

Иногдаможно почути: 'У чому я їх тільки не замочувала! Стільки всього цікавого вичитала в Інтернеті. І замочила. В марганцівці, і в перекису, і в меді, і в соку алое, і спеціальний порошок купувала для замочування і протруювання, потім посіяла, а насіння не зійшло'.

Ну,що тут сказати... Насіння просто задихнулися, поки плавали у всіх этихжидкостях, або, якщо був перевищений концентрат або дозування (шоб напевно ж), то їх просто 'замочили' в прямому і переносному сенсі.

Тому, якщо хочеться, замочуйте - якщо є вже такий досвід. Дотримуйтесь дози концентрату і час перебування насіння у воді або розчині!

3. ЗЕМЛЯ. Якість землі дуже сильно впливає на схожість насіння. Земля повинна бути легкою, повітро і влагопроніцаємой. Без грудок, без шкідників, не закисленной. Тобто, можна взяти лопатойгрудку землі з городу, закинути на насіння, а потім рятуватися від вылупившейся мошкари і скаржитися на погані сходи.

Земля з городу - ризик. Навіть пропарювання не завжди допомагає.Якщо ви вперше купуєте землю, то зробіть тест на якість землі. Заздалегідь посійте трохи насіння (яких є з надлишком, своїх, наприклад). Тому що, навіть покупна земля буває жахливої якості і насіння в ній псуються.

Ми використовуємо тільки універсальну торфосуміш 'Поліську'. В ній вже є необхідний склад мікроелементів для нормального росту, і вона має пухку, легку структуру. Ми колись посіяли насіння цибулі на розсаду в землю з городу,яка була навіть пропареной! Не вистачило 'Поліської'. У підсумку - насіння не зійшло. Насіння були свіжі. Але потім помітили над скринькою дрібну мошкару.

Розкопали насіння, а там залишилися тільки частини насіння і навколо них білі черв'ячки. Як потім з'ясувалося, це були сциариды або грибні мушки. Тому, будьте уважні. Земля у всіх різна. У кого-то підходить для розсади. У кого-то можуть бути проблеми з землею.

4. ТЕПЛО.Для пророщування насіння томатів потрібна температура приблизно + 24-26 градусів ґрунті. Для пророщування насіння перців і баклажанів в землі або на ватяних дисків, серветках повинна бути температура приблизно + 26-28 градусів. Це оптимальна температура, при якій насіння сходить на 3-7 день (томати) і прокльовуються на 5-12 день перці і баклажани.

Тобто, чим нижче температура в ґрунті, тим менше шансів на хорошу схожість. Висока температура так само сприяє поганому проростання насіння. Обов'язково потрібно мати кімнатний термометр! Покладіть його в те місце, де стоять посіяні насіння. Щоб проконтролювати процес, за який ви несете відповідальність.

5. ГЛИБИНА ПОСІВУ. Якщо ви сієте насіння томатів, перців і баклажанів в шухлядки і стаканчики з землею, то глибина сівби повинна бути не більше 1 див. Краще потім після сходів підсипати між паростками томатів землі, ніж чекати, поки паростки проб'ються через товстий шар землі. Просто є ризик того, що насіння може не зійти, якщо при глибокому посіві перелити грунт або пересушити.

Перці і баклажани теж можна підсипати землею, поки паростки молоді, або, наприклад, під час пікіровки. В такому віці вони ще можуть на стеблах наростити додаткові корені - перевірено. Головне, після пікіровки не сильно поливати, щоб не було 'чорної ніжки'.

І,до речі, насіння томатів ЧЕРРІ можна сіяти глибоко, їм достатньо глибини 5 мм. Тому що, чим дрібніше зернятко (а черрі насіння дрібні), тим більш поверхнево їх потрібно сіяти.

6. ВОЛОГІСТЬ. Якщо ви проращиваете насіння на ганчірочці, серветці, ватяному диску, то вони не повинні плавати у воді. Вода повинна повністю вбратися в матеріал. Інакше, насіння можуть задихнутися.

Недолік вологи так само може погубити насіння, якщо, наприклад, ви поставили їх на батарею. За ніч волога може випарується, піднятися конденсатом на плівку, а ганчірочка з насінням пересохне. Тому, ВОЛОГІСТЬ завжди пов'язана з ТЕМПЕРАТУРОЮ.

Насіння можуть погано сходити або зовсім не зійти, якщо землю в шухлядці або стаканчику перелити.

В жаркому місці перелиті насіння задихнутися.

У прохолодному місці перелиті насіння закиснуть і згниють.

Але краще не долити, ніж перелити. Перелиті, згнилі насіння вже не врятувати. Там навіть у землі з'являється затхлий, болотистий запах, і може навіть розвинутися зелений наліт (мікро-водорості).

Якщо ж земля сухувата, але варто при кімнатній температурі, то можна полити теплою водою, накрити плівкою і поставити в більш тепле місце (на батарею). Сходи з'являться. В такому випадку насіння в землі просто 'спали',і ніяких процесів не відбувалося.

7. ХОЛОДНА ВОДА. Якщо тільки посіяли, полили прохолодною водою і поставили відразу в тепле місце, то нічого страшного. Земля прогріється. Але якщо ви вирішили через деякий час полити землю або вже сходи холодною водою, то насіння в землі замруть в зростанні, а розсада може й зовсім загинути від грибкового захворювання, яке в народі називається 'чорна ніжка'.

Поливатьнужно тільки теплою водою. Я перевіряю воду пальцем. Занурила і не відчула, що температура повітря в кімнаті різниться з температурою води.Тобто, вода повинна бути кімнатної температури.

8. ПАРНИКОВИЙ ЕФЕКТ. Обязательнона шухлядки і стаканчики треба одягати плівку. Хоч харчову плівку, хоч прості кульочки. Це потрібно для того, щоб зберегти потрібну вологу в землі, чи на ганчірочці, де прокльовується насіння. Без плівки верхній шар швидко пересихає і паросткам буде важко його пробити.Якщо і вони не висохнуть разом із землею, навіть якщо у них вже були зачатки корінців.

Так само плівка створить умови для більш стабільної температури всередині скриньки або стаканчика. У плівці зубочисткою зробіть трохи дірочок, щоб надходив повітря. Насіння, коли у них починається процес активізації росту, дихають. Без кисню вони просто загинуть, задихнутися. Тому, не можна сильно переливати, обгорнути плівкою без єдиного доступу кисню і ставити в дуже спекотне місце. Чим жаркіше, темактивнее споживається кисень.

Тобто, плівочка потрібна, щоб насіння і грунт не пересохли. Але в плівочці робимо кілька маленьких 'уколов' зубочисткою, сірником, щоб насіння отримували кисень, свіже повітря, і щоб сама земля не затхнулась.

9. ЄМНОСТІ, чому посіяний перець. Так, уявляєте, таке теж може бути. 'Все роблю як завжди, а сходів немає'. Буває так, що огородник вирішує посіяти не вту ємність, у якій він завжди раніше вирощував. А в іншу, нову. Наприклад, користувалися стаканчиками, а тепер вирішили спробувати в касетах або торф'яних стаканчиках виростити.

Різниця в тому, що чим менше об'єм ємності, тим швидше зійде насіння. Тому що ця невелика ємність добре прогрівається. Важлива температура не в кімнаті пособственным відчуттями. А важлива температура в землі, де лежить насіннячко. Повірте, там інша температура.

І якщо посіяти насіння в большиестаканы, наприклад, то їх треба гарненько, відповідно, прогрівати.Якщо вони стоять на підвіконні, то деякі склянки отримують тепло, якщо день сонячний. А вночі, коли в березні ще прохолодно, на підвіконні температура знижується і великий обсяг землі остигає. Якщо не загнивання, то просто перепад температури може стати стресом і насіннячко, навіть якщо пустило корінець, може просто завмерти, припинити зростання.

10. МІНЯЄМО ПЕЛЮШКИ. слі насіння начебто і знаходяться в хорошому, теплому місці, і з вологістю все в порядку, але лежать твердими, набряклими і довго не прокльовується корінці. Можна ПЕРЕЗАМОЧИТЬ.

Ось чому краще проклевывать насіння на ганчірочці. Ви бачите процес та їх життєздатність. Просто поміняйте ганчірочки, змочивши їх в окропі, щоб знезаразити. Або поміняйте ватяні диски. Часто буває так, що ганчірочки, ящичок може зберігати якусь цвіль, мікроби. Тими ж руками відкриваємо ганчірочки, ватяні диски. Розкрийте і понюхайте повітря, де знаходиться насіння. Якщо запах неприємний, прілий, гниловатый, то треба обов'язково перезамочить насіння. Тільки акуратно, сподписыванием сортів, щоб нічого не поплутати.

Можна промити і насіння у свіжій воді з додаванням янтарної кислоти.

Звичайно,після такої 'зміни пелюшок' насіння проклюнуться. Це означає, що вода, в якій були замочені насіння почала псуватися, насіння могли задихнутися і згнити від появи мікробів. І саме елементарне, насінню не вистачало кисню, свіжої, чистої води.

11. РОЗКОПАТИ І ПЕРЕВІРИТИ.Якщо насіння було відразу посіяні в землю, і довго не сходить, то не нужнодолго чекати! 2 або 3 тижні, наприклад. Максимум, після 5-7 днів починаємо археологічні ( і акуратні) розкопки і знаходимо насіннячко.

Розкопати землю зручно зубочисткою або чимось іншим тонким. Справа в тому, що розкопавши грунт і знайшовши насіннячко, ви переконаєтеся, що з насінням все в порядку, якщо вони тверді і набряклі. Значить, їм не вистачає тепла або вологи.

Якщо придавити насінину і з нього полізе рідка, гнила м'якоть, значить воно пропало.

12. ПЕРЕСОХЛА ЗЕМЛЯ ПІСЛЯ ВІДКРИТТЯ ПЛІВКИ. Оченьчастая причина поганої схожості. Якщо з'явилося кілька паростків і видно нові петельки ще не зійшли рослин, не поспішайте знімати плівку, верхній шар землі буквально за добу може пересохнути. І заэтого петельки можуть толком не вилізти, а зачатки корінців загинути.

Еслипришлось зняти плівку з-за інших паростків, потрібно трохи розпорошувати воду на верхній шар землі з пульверизатора, підтримувати її вологою.

Є гарна приказка. Якщо щось не вийшло - зробіть по-іншому.Поміняйте технологію, метод. І тоді з'ясуються всі помилки, всі недоліки, від яких насіння не хотіли сходити. І все стане на свої місця.