Як підв'язувати і пасинкувати томати?

Підв'язувати починаємо тоді, коли кущі томатів зміцніли і їх начинаетшатать від вітру. Агроволокно поступово відкривається зі шпалер і вітер гуляє між кущами. Підв'язуємо звичайним синтетичним шпагатом, який продається на базарі. У 2016 р. ми вимотали на всі підв'язки близько 3 кілометрів мотузки.

Внизу куща під першим аркушем робимо петлю, але не сильно затягуємо, щоб не поранити рослина. Потім обмотуємо мотузкою кущ між листям ификсируем кінець мотузки вгорі поперечини на шпалерах. По мірі зростання обходимо кожен кущ і обкручуємо навколо шпагату.

Як ми підв'язуємо кисті з плодами томатів?

А ви думали, що це не важливо? Якщо побачити різницю, то захочеться підв'язати кожну пензель! Тому що, коли плід набирає свою масу, кисть загинається вниз від ваги. Потік поживних речовин припиняється, иплод рано дозріває.
Але якщо кисті підв'язати, то плоди встигнуть набрати потрібну масу. Тобто, вони будуть набагато більше!

Підв'язувати кисті з плодами потрібно обов'язково у великоплідних, среднеплодных і китичних сортів.У томата «Гезанте» одна складна кисть з плодами може важити до 2 кг! Як її не подвяжешь? А якщо ви не підв'язуєте, то не варто засмучуватися, що плоди дрібні. Біологію не обдуриш.

Біля високорослих томатів по горизонталі ми простягаємо мотузку. Висота такої горизонтальній мотузки від землі повинна бути на тому рівні, де з'явилися перші кисті томатів. До цієї мотузці-выручалке ми і підв'язуємо найперші, важкі кисті.

Пасинкування і формування томатів.

Пасинкування – це видалення пасинків з пазух листків для правильного формування куща томату. Пасинок – це нова гілочка, яка росте між головним стволом і листом. Пасинок дуже схожий на маленьку розсаду. Його потрібно видаляти, коли він не більше 2-5 див.

Для чайників: розташуйте перед собою свою долоню внутрішньої сторонойк собі. Ніби на долоні написана шпаргалка. Ваш великий палець повинен бути направлений вгору. А всі інші 4 пальці разом і направленыв бік. Так от, ваш великий палець це головний стовбур томату – він самий товстий і найміцніший. А 4 ваших пальчика – це лист томату. Пасинок ж виростає між великим пальцем (головним стволом) і вказівним пальцем (листом)! Ось його і потрібно видалити, поки він не выросочень великим.

Якщо пасинки не видаляти, а дозволити рости томату вільно, то деякі сорти можуть дати менше врожаю, загущатися і захворіти фітофторозом. Пасинки не видаляють лише тоді, коли посадки займають цілі поля обробляють фунгіцидами, коли між рядами рослин велику відстань. Тоді досить підв'язати високорослі сорти, аби вони не пасли по землі і плоди не переплуталися.

Але коли сортів в наявності багато, а землі мало, то хочеться отримати красиві, стрункі рослини з хорошим урожаєм, тоді крутишся-вертишьсяперед ними і формуєш. Формування, пасинкування, це навмисне зміна форми рослини, перенаправлення поживних речовин не пасинки і нові стебла, листя, а саме зародження квіткових кистей иплодов.

Пасинкування ми проводимо приблизно кожні 3-4 дні.