Як формувати різні сорти томатів?

Як ми формуємо високорослі великоплідні сорти?

Великоплідні сорти, гіганти намагаємося формувати в один стовбур. Хочеться побачити весь потенціал сорту. Якщо заявлено, що плоди повинні бути до 1 кг., то не пасынкуя, ви такі плоди не отримаєте. Вся сила піде на листя і стебла. Якщо не пасинкувати великоплідний сорт, то виростуть салатні плоди масою 200-500 грам. Але 1 кг. не буде.

Так само можна видаляти квіти на кисті, щоб отримувати крупномірні плоди. Якщо у сорту-гіганта на квітковій кисті 5 квіток, то можна 2 останніх квіточки видалити. Так перші 3 квітки дадуть плоди большепо масі.

Може бути таке, що рослина вирішить вигодувати саму першу зав'язь. Тобто, на першій китиці залишиться 2-3 великих плоду, а більшість квітів з інших кистей опаде або зав'яжеться «дрібниця». Це означає, що рослина потрапила в стресові умови і не вистачає живлення. Що потрібно робити? Підгодувати і виростити один гігантський плід, або підгодувати, зняти плід в технічній стиглості і чекати, поки з'являться нові квіти і зав'язі. Все залежить від бажаного результату.

Як ми формуємо високорослі среднеплодные та коктейльні сорту?

Среднеплодные, (по 200-300 грам) або коктейльні сорти ми формуємо по різному. Среднеплодные сорту – це плоди, які помешаются на долоньку або більше. Коктейльні – як тенісний м'ячик. Вони менше сортів-гігантів, тому вирощування в один стовбур не дасть вам повноцінного врожаю.

Наприклад, сорт Аметистове коштовність (150-200 грам) можна формувати в 2 ствола. А ось сорт «Фіолетовий Джаспер» ( 45-50 грамів) –коктейльний, і його можна формувати в 3-4 стебла. Тобто, чим дрібніші плоди у сорту, тим більше може бути стебел.

Як ми формуємо високорослі черрі?

Сорти-черрі мають відмінний потенціал. Вони як бур'яни, можуть заполонити всі відведене для них місце. Але зазвичай ми спочатку ведемо куств 3-4 стебла. Потім приблизно на висоті 150 див. перестаємо видаляти пасинки. Даємо кущу свободу. Перші кисті на висоті 150 див. ми сформували, їх достатньо для врожаю. А потім рослина сама вирішує, скільки йому вигодувати плодів і скільки наростити зелені.

Як ми формуємо низькорослі сорти томатів?

Варто роз'яснити, що низькорослі томати бувають декількох типів.

Суперштамбы або супердетерминантные (20-30 см), детермінантні (до 50-100 див.), штамби-«гноми» (до 1 м)

Низькорослі сорти томатів – для багатьох, як зазвичай, це томати приблизно до 1 метра у висоту. У народі вже повелося називати детермінантні сорти. Тобто, з обмеженою точкою зростання на певній висоті. Якщо томат невеликий, кімнатний, 20-40 см. у висоту( «Флорида петіт»), то цей томат можна не пасинкувати, не формувати,не підв'язувати. Його міцний стовбур утримує урожай.

Якщо сорт штамб або з лінії «гномів», то на ньому ми прибираємо перші 2-3 пасинка. Обов'язково потрібно підв'язати головний стовбур і, якщо требуетсяв надалі, окремі стебла з важким урожаєм. Також видалити старі, перші листя.

Детермінантні сорти – (Зелена сосиска, Надранній, Видимо-невидимо) ми прибираємо перші 2-3 пасинка. Потрібно підв'язати головний стовбур і, якщо потрібно надалі, стебла з важким урожаєм. Наприклад, у сорту «Зелена сосиска» стебла тонкі, а врожай дуже хороший. У підсумку, всі плоди можуть лежати на землі. Ми ж підв'язали всі стебла (їх було 5-8), підкладали дощечки під пензля з плодами, щоб вони не лежали на мульчу. І сорт розкрив свій потенціал красивим габітусом куща і здоровими, красивими плодами.

Як ми формуємо середньорослі сорти томатів?

Полудетерминантные (полудеты) і середньорослі (100-150 див.).

Ці сорти потрібно формувати в залежності від розміру плодів. Якщо сорт середньорослий з великими плодами, то бажано формувати у 4-5 стебел. Зайві пасинки будуть забирати на себе всю силу, харчування і плодымогут бути не такими великими, як ви очікуєте. Приклад можна привести ссортом «Королева Єлизавета». Розмір плодів 200-400 грам. А висота куща 100-120 см. В цьому випадку сорт у нас дав хороший урожай при формуванні в 4-5 стебел. Обов'язково потрібно підв'язувати ці стебла.

Трохи інакше потрібно діяти з середньрослими сортами, у яких плоди дрібніші. Ми видаляємо перші 2-3 пасинка, а далі скільки оставитьстеблей – вже підказує сам кущ.
Наприклад, сорт «Царська гілка» має висоту 80-100 див Вага плодів 80 грам. Кущ у нас розрісся на 6-9 стебел. (1 головний стовбур і приблизно 6-9 стебел з пасинків). Інші пасинки ми видаляли, оскільки вона не встигнуть наростити плоди. У цьому випадку так само важливо підв'язати кожен стовбур. Найкраще спорудити П-образну, горизонтальну перекладину, до якої підв'язувати всі стебла. У результаті виходить красивий кущ з гарним провітрюванням.

Ми переконалися на власному досвіді, що акуратні, низькі, штамбові кущики досить підв'язати біля головного стовбура. Без пасинкування.

А у низькорослих, але розлогих кущів потрібно підв'язувати всі потужні стебла. Їх може бути до десятка. Це займає багато часу і матеріалів. Але, зате який результат! Шикарні, пишні кущі, на яких вільно висять (а не валяються на землі) здорові плоди без захворювань.

  • Як формувати різні сорти томатів?