Як ми мульчуємо і рыхлим грунт?

Мульча – дуже цікаве нововведення, яке ось тільки входить на наші городи.

Найкраще мульчувати грядки органікою – сіно, солома, свіжа трава, листя. Органіка з часом розкладається, переробляється грунтовими жителями, і таким чином, грунт насичується харчуванням. Так сказати, приготування компосту прямо на місці! Під мульчею розводиться багато черв'яків, які розпушують ґрунт.

Помітили, що найкраще мульчувати свіжоскошеної травою з-під мотокоси. Вона легко укладається між томатами. З трави, коли вона починає в'янути, виділяється вуглекислий газ. Відомо, що вуглекислий газ (СО2) вбирають живі рослини для нормального росту! (Вуглекислий газ так само утворюється в трав'яних настоях.)

Мульча робить грунт більш пухкою. Якщо поливати голу грунт, то з часом верхній шар розмиється і утворюється кірка, яку потрібно буде розбивати і рихлити. Без доступу кисню до коренів рослини погано ростуть. А з хорошим шаром мульчі (5-7 див) на грунті не утворюється кірки. Якщо підняти шар мульчі, то земля там буде вологою і рихлою.

Якщо мульчі недостатньо на деяких грядках, то землю бажано рихлити. Після поливу може все одно утворитися кірка. Досить пройтися сапкою або плоскорізом «дряпаючи землю поверху.

Так само мульча загальмовує ріст бур'янів. Бур'яни ростуть при наявності світла. Якщо через мульчу і проб'ється який-небудь осот або щириця, то їх дуже легко висмикнути з грядки.

Плюси мульчі:

— пухка і прохолодна на дотик грунт;

— збереження вологи від випаровування;

— захист від грибкових захворювань;

— розведення хробаків та іншої грунтової живності;

— внесення органіки в грунт.

Але у мульчі так само є і мінуси! Це слимаки. Не завжди слимаки заводяться під мульчею. Але рік на рік не доводиться, і буває, що в якийсь період різко збільшується популяція слимаків та равликів. Тоді потрібно намагатися тримати грунт злегка підсушеної в верхнемслое. Особливо, біля стовбурів рослин. Томатам слимаки у нас не приносять особливої шкоди, а от солодкі перці з'їдають миттю. Якщо плоди томатів не далеко від землі, то слимаки можуть почати їх теж псувати.

Якщо раптом нашестя слимаків загрожує псуванням всього урожаю, то ми прибираємо мульчу на доріжки, добре рыхлим верхній шар грунту і розсипаємо препарати проти слимаків (містять метальдегид).

Тут вже потрібно вибирати – або скористатися цією, на думку багатьох, злощасної «хімією» і бути з урожаєм. Чи поділиться зі слимаками, в результаті розвести їх ще більше. Коли ставишся до кожного рослині, як киндивидуальному організму, і плекаєш їх, починаючи з маленької насінини, тоді питання про шкоду хімії відпадають самі собою. Препарати проти слимаків не несуть небезпеки для здоров'я людини, якщо не є сам препарат ложкою. А вносити, дотримуючись інструкції.

І все-таки у мульчі дуже багато переваг. Ми будемо продовжувати боротися зі слимаками різними способами, але від мульчі не відмовимося.

Розпушування ґрунту біля томатів.

Розпушування дуже важливо для нормального росту томатів. Іноді приходитсярыхлить грунт, коли шар мульчі вже зменшився, а нова трава не наросла. Тоді вже і більше бур'янів може з'явитися і після дощу кірка на землі. Рыхлим грунт трикутної сапкою чи плоскорізом. Не глибоко! Щоб не зачепити коріння томатів.

Справа в тому, що у верхньому шарі грунту живуть аеробні бактерії, які взаємодіють з корінням томату (позитивно), і так само самі корені томату мають потребу в кисні. Тоді нормально проходять процеси обміну речовинами і повітряні мікротріщини полегшують ріст коренів у ґрунті.