Як ми вирощуємо перці?

1. Прокльовування семянперцев починається в кінці лютого або в перших числах березня. (Гострі перці треба сіяти раніше, ніж солодкі, на 1-2 тижні)Посадочними календарями не користуємося. Насіння ні в чому не замочуємо і не обробляємо. Для нашого регіону, клімату (Харківська область) і длянашей агротехніки вважаємо цей час оптимальним для початку выращиванияперцев. Якщо у вас інший регіон та інша агротехніка, то час початку посіву насіння теж може бути інша. Тому, бажано дізнаватися час посіву у місцевих городників, які постійно самі вирощують перці. Іншими словами. Ми сіємо на початку березня. Вам треба у сусідки, подруги, родички запитати, коли вона зазвичай сіє. В Одесі, наприклад, звичайно, можна висівати і в лютому, так як тепло приходить набагато раніше.

2. Перед посівом насіння солодких і гострих перців ми проклевываем. Для цього використовуємо: насіння, глибокі пластикові ящики (для розсади), бавовняну (чи іншу натуральну) тканина, ручку, зошит,харчову плівку і канцелярські гумки. Наклейки для нумерації шухлядок. У вас можуть бути інші інструменти, інший досвід, інша агротехніка. Якщо ви новачок в цій справі, то не обов'язково повторювати за нами. Важливо вивчити більше статей, відео в Інтернеті, і вибрати найбільш оптимальний для вас варіант. Наприклад, вам не обов'язково купувати ящички, якщо ви спокійно можете проростити насіння на звичайній тарілочці. Все залежить від кількості насіння (і сортів) і місця для розсади.

3. Для початку відбираємо сорти перців на посів. Вирізаємо клаптики тканини і малюємо обычнойшариковой ручкою на тканини сітку - 8 квадратиків. Чому не менше або не більше. Просто нам так зручно. Кожен квадратик нумеруем. Але! Якщо в першому шухлядці 8 квадратиків, то квадратики другого скриньки будуть прономерованы цифрами від 9 до 16. Знаєте чому? Раптом ви переставите місцями ящички, а всередині них адже всі цифри однакові, від 1 до 8! Тому на кожен ящик з зовнішнього боку є наклейка з номером. І всередині на тканини цифри не повторюються. Щоб уникнути випадкового переплутування. Вирізаємо такий ж клаптик тканини, яким ми зверху накриваємо насіння.

4. Беремо зошит. Кожна сторінка присвячена одномуящичку. Ящик номер 1. У квадратику #1 сорт такий-то, в квадратику 2 - сорт іншого. Записуємо номери ящиків, номерні знаки сортів і назви сортів.

5. Беремо насіння і акуратно (не в розкид) розкладаємо насіння в центр квадратика (а не на кордоні).

6.Теплою водою з пульверизатора пшыкаем на насіння. Накриваємо зверху чистим (другим) клаптиком тканини. Пшыкать треба так, щоб добре промочився тканину, але щоб вода не виступала. Інакше насіння задихнутися.

7. Накриваємо зверху харчової, прозорою плівкою, яку фіксуємо під бортиками канцелярськими гумками.

8.Ставимо горщики на електричні килимки з термодатчиком. Сам пыптик термодатчика просовуємо через дірочку в плівці так, щоб він ліг на тканину. Виставляємо температуру 25-27 градусів на ніч і день, постійно.

9.Кожен день треба відкривати краєчок плівки, відкривати тканина акуратно, дивитися на стан насіння. Бризкати водою, якщо вологи не достатньо. Але зазвичай з ранку можна постукати пальцями по харчовій плівці,щоб частина вологи, що випарувалася, впала назад на насіння. На плівці завжди буде піт, крапельки. Користуючись електричними килимками, потрібно відповідально поставитися до проращиванию, адже можна не подивитися, а там вся волога підніметься на плівку і насіння пересохнуть.Але ми звикли і нам так дуже зручно. Хто вирощував птицю через інкубатор, той зрозуміє.

10. Деякі сорти на 3 день починають показувати корінці! На четвертий день нові сорти прокльовується. На п'ятий ще більше. І так до тижня. Треба кожен день відкривати, провітрювати, допшыкивать водичкою, вибирати проклюнулися насіння і садити в стакани. Ніби вилупилися циплят пересаджуємо в інше місце.

11.Розмір корінця може бути від 3 до 5 мм. Це кращий розмір корінця, щоб посадити зернятко в землю без травми. На ньому можуть утворитися тонкі, бічні (всмоктувальні) корінці. Але бажано не чекати, коли корінець почне розгалужуватися.

12. Підчепити проклюнувшееся насіннячко зручно пінцетом або мокрій зубочистой.

13.Проклюнулися насіння пересаджуємо в одноразові пластикові стаканчики. Кожен стаканчик підписуємо! Користуємося паперовими наклейками. Маркер на пластику стирається! Можна підписувати як завгодно! Головне, кожен стаканчик.

14. Землю використовуємо покупну - ТОРФОСУМІШ УНІВЕРСАЛЬНА 'ПОЛІСЬКА'. Пробували іншу - не сподобалася.

15. У дні склянки ножем або ножицями робимо дірочку.

16. Наповнюємо землею і неглибоко садимо проклюнувшееся насіннячко. Поливаємо ЗЛЕГКА, щоб земелька обволокла насіннячко.

17.Зверху склянку накриваємо шматочком плівки. Чи можна скласти склянки в шухлядки і накрити одним великим шматком плівки, зафіксувавши резиночкою.

18.Шухлядки зі стаканчиками, куди вже посаджені проклюнулися насіння теж ставимо на теплі коврики. Виставляємо температуру приблизно 22-25 градусів, вже трохи менше, ніж для прокльовування. Якщо в будинку температура постійна і тепло, то килимками можна і не користуватися.

19. Включаємо фитолампы, щоб молодим перчикам було достатньо світла і молоді стеблинки не витягувалися. Включаємо лампи з ранку (коли самі прокинулися) і вимикаємо приблизно в 6-7 вечора. Спеціально по годинах не орієнтуємося.

20. Стаканчики теж проглядаємо щодня, відкриваємо плівочку, дивимося стан землі. Якщо трохи просохли - поливаємо. Коли з'являються петельки, але ще толком не вилазять із землі,то їх теж змочуємо з пульверизатора водою. Тоді прямо на очах вони звільняються від землі і верхівка з листям піднімається. Тоді на цих стаканчиках знімаємо плівку.

21. Коли з землі вилізли петельки і з'явились перші листочки - електричні килимки вимикаємо. Світять тільки фитолампы.

22.Отже, в одноразових (100 грам) стаканчиках підростає розсадження. Коли корінці повністю обплетут земляний ком, добре розростуться, тоді ми робимо перевалку.

23. Перевалку потрібно робити дуже акуратно. Нужностараться зберегти в цілісності весь земляний грудочку, щоб не порвати корінці. Виймаємо як 'пасочку' грудка землі з стаканчика і перевалюємо в 700 милиллитровый горщик. (Вже такі купили). Заздалегідь насипавши туди земельки. Вставивши земляний ком з перчиком. І потім добавивземельки з боків. Трошки утрамбували і полили водою. Кожен горщик теж підписано! Саме, кожен.

24. Так коріння отримують більше місця для розростання.

25. Розсада стоїть під фитолампами.

26. Далі просто поливаємо, коли земля підсушується.

27. Розсаду перцю нічим не удобрюємо. У торфосуміші універсальної 'Поліської' є комплекс мікроелементів і мінералів.

28. Вся ця приємна метушня відбувається протягом 2 місяців. Березень-квітень.

29.В перших числах травня, коли йдуть нічні заморозки, виставляємо розсаду перців на вулицю під агроволокно. Навіть якщо вночі і буває прохолодно, то агроволокно захищає від холоду. А вдень захищає від рвучкого, весняного вітру і яскравого сонця, яке може залишити опіки на листках.

30. Зазвичай після висаджування томатів у відкритий грунт починаємо висаджувати перці. Це приблизно відбувається після 10-15 травня.

31.Гострі перці садимо в одній частині ділянки, а солодкі перці на іншій частині ділянки, максимально розділені великою відстанню і численними грядками високорослих томатів. Так як гострі перці можуть переопылится з солодкими. Але самі сорти, наприклад, солодких перців садимо недалеко один від одного. Наприклад, 1 короб - 1 сорт (8 кущів). Перезапилення не виключено, але воно буває дуже рідко.

32. Висаджуємо розсаду перців в дерев'яні короби-грядки, над якими спорудили з дощок поперечини у вигляді тунелю. Так добре накривати агроволокно на них зверху. Агроволокно фіксуємо звичайними білизняними прищіпками до мотузках, які протягуємо по низу короби. Зверху агроволокно фіксуємо до дощок будівельним степлером.

33. Тобто розсада перців висаджується під агроволокно. І надалі, коли кущі перців розростаються, то відкриваємо агроволокно тільки з боків. Зверху агроволокно на грядці залишається.

34. При посадці розсади перців в лунку нічого не додаємо, поливаємо. Так як земля в нас хороша,досить поживна, чорнозем.

35. Заглибити розсаду можна! Але нена багато, максимум на 2 см. З урахуванням того, що через пару днів пухка земля все одно трохи осяде.

36. Розмір короба-грядки у нас такий,що можна вмістити 8 кущів перців (як і томатів). Ширина короба 80 см, довжина 2 метри. Чудово влазить 2 ряду перців по 4 шт. в ряд.

37.Якщо на розсаді з'являються квіти, то їх краще видалити. Вони, найчастіше отже опадає, так як при пересадці рослина відчуває стрес. Але якщо не опаде, то їх краще прибрати, щоб рослина всі сили пустило на вдале укорінення і приживання.

38. Під час висаджування розсади, у блокнот записуються номери грядок і назви посаджених сортів.

39.Після висадки розсади спускаємо агроволокно униз, прикривши боки грядок. Мікроклімат під агроволокном краще, 'спокійніше', ніж на вулиці.

40. Періодично відкриваємо агроволокно, поливаємо при сильній жарі і иссушении землі.

41.Зараз кущі перців не пасынкуем і не прищипываем. Вважаємо, що і так достатньо отримуємо врожаю. Тим паче, не так просто крім томатів пасинкувати ще і перці.

42. Коли кущі підросли і з'являються плоди, то деякі кущі потрібно підв'язати. Так як при збільшенні маси плодів гілки не витримують і падають на землю, ламаються.

43. Для підв'язки нам якраз служать дошки-перегородки так званого 'тунелю'.Вони на висоті 1 м. Спочатку обв'язують петлею внизу стебло. Піднімаю мотузку вгору до перекладини, обрізаю з запасом. Потім цю мотузку обкручую навколо стебла і зав'язую навколо дерев'яної перегородки вгорі.

44. І так підв'язую всі довгі стебла перцю, від 3 до 6 стебел приблизно.

45. Якщо перці не підв'язати, то часто після сильного дощу вони всі падають на землю.

46.Ми нічим не удобрюємо перці. Іноді користуємося трав'яними настоями (рецептів дуже багато в Інтернеті) і вони завжди трохи різними виходять. Але важливо знати, що, коли перці нарощують листя, цвітуть, то добрива повинні бути більше азотними. А коли з'являються зав'язі і плоди, то рослина потребує в інших елементах, найчастіше у фосфорі, калії і кильции. Такі добрива вже готові, комплексні, продаються на базарах, в спеціалізованих магазинах, в інтернет-магазинах.

47. Основна робота з перцями на городі - це полив, поверхневе розпушування грунту і підв'язка.

48.Якщо у вас є на городі слимаки, то можете спробувати використовувати препарати з метальдегидом. На жаль, народні методи не завжди допомагають. Для профілактики від нашестя слимаків рекомендуємо тримати грунт чистою і рихлою. Томати ми мульчуємо, а перці перестали мульчувати, так як саме біля перців у мульчі на нашому городі з'явилося дуже багато слимаків і вони з'їли багато перців. Хоч нам і подобається мульчування, але перці мульчувати тепер боїмося.

49. Коли приходить час збирати плоди, то ми чекаємо, щоб вони добре дозріли.

50.Збір насіння. Розрізаємо плоди і вичищаємо насіння в тазик з водою відразу. Так насіння швидше вичищаються. Воду з насінням переливаємо в пластикове відерце, яка підписана назвою сорту. Пару хвилин насіння стоять у воді. Промиваються. Пустотілі піднімаються нагору. Хороші насіння опускаються на низ. Порожні насіння зверху зливаємо. Великовагові ще раз промиваємо в ситі. І викладаємо на пластикову тарілочку, яка теж підписана по сорту. Сушіння триває півтори-два тижні на стилажах в будинку. Небажано сушити насіння на вулиці. Так як вітер, кішки, собаки можуть перевернути, птиці подзьобати. Після похмурої погоди насіння можуть відволожитися, під прямим сонцем пересушиться. Тому, в будинку краще всього. Після насіння зсипаються в великі зіп-локі і потім ВСЕ ВРУЧНУ перебираються для виключення кривих, маленьких насіння.

51. У середньому вирощуємо 500-700 кущів перців. Але щороку кількість кущів буде змінюватись в залежності від знаходження нових, цікавих сортів.